Fotograf ślubny na zakręcie

Jak wyglądałby świat gdyby funkcja taka jak fotograf ślubny przestała istnieć? Coś co może w tej chwili wydaje się dość absurdalnym pytaniem być może niedługo stanie się rzeczywistością. Jak będzie wyglądał świat bez fotografa na ślub? 

Szansa jest taka, że jeśli  w tej chwili nie planujecie swojego własnego ślubu bo jesteście jeszcze za młodzi lub jesteście już daleko po ślubie, że słowa typu fotograf ślubny w ogóle nie występują w Waszym słowniku. Nic w tym dziwnego, po prostu nie macie zapotrzebowania na usługę jaką jest fotografia ślubna. To dosyć normalne zjawisko w ekonomii, nie ma popytu to i nie ma podaży. Być może kilku ekonomistów chętnie włączyłoby się tutaj do dyskusji ale skupimy się w nim na temacie jakim jest fotografia ślubna.

Fotografia ślubna na zakręcie

O tym jak to każdy jest dziś fotografem pisałem już w innym artykule ogólnikowo o fotografii ale fotografia ślubna nie odbiega w tym wypadku od reguły. Doszło do tego, że państwo młodzi muszą prosić gości weselnych o nieużywanie smartfonów (a raczej aparatów) podczas ceremonii. Tablice z napisami ‘unplugged wedding’ są coraz częściej spotykane na ślubach. Dziś każdy niemalże gość weselny chciałby uchwycić najcenniejsze momenty z wesela samemu i najlepiej udostępnić je całemu światu za pomocą social media. Dziś na weselu mamy więc niejednego fotografa ślubnego a dziesiątki fotografów ślubnych (w zależności od rozmiaru wesele). Każdy próbuje swoich sił i stara się o lepszy kąt widzenia, lepsze miejsce, lepsze ujęcie. Dochodzi czasem do tego, że ten właściwy fotograf ślubny zatrudniony przez parę młodą zmuszony jest walczyć o pozycję z gośćmi weselnymi, którzy często nawet wchodzą przed obiektyw zasłaniając widok fotografa. To też pewnie jest temat na osobny artykuł ale dziś tak pokrótce, dla naszkicowania sprawy.

Mając powyższe na uwadze, trzeba pamiętać że technologia cały czas idzie do przodu a aparaty fotograficzne wbudowane w telefonach, choć są jeszcze daleko w tyle to może niedługo dogonią jakością zdjęć profesjonalny aparat fotografa ślubnego. Technologia foto staje się coraz bardziej dostępna dla każdego a ceny są coraz bardziej przystępne. Nawet lustrzanka czy bezlusterkowiec nie są w tych czasach już luksusem. Fotograf ślubny będzie miał więc coraz trudniejsze zadanie do pokonania jakim jest konkurencja dziesiątek innych ‘fotografów’ na weselu w postaci kuzynów, cioć i wujków. Dodać do tego ostatnie tendencje w fotografii ślubnej gdzie liczy się naturalność i brak sztywnego klasycznego pozowania, i mamy sytuację kiedy nawet doświadczenie fotografa ślubnego nie jest nam potrzebne na weselu.

Czy klasyczna fotografia ślubna jest na wymarciu? Haha ktoś by pewnie buchnął, no tak. Może jeszcze nie na wymarciu ale na pewni na ostrym zakręcie.Są to może daleko idące teorie spiskowe ale czy nie jest to możliwe? 🙂

Jak wyglądałby świat gdyby funkcja taka jak fotograf ślubny przestała istnieć? Coś co może w tej chwili wydaje się dość absurdalnym pytaniem być może niedługo stanie się rzeczywistością. Jak będzie wyglądał świat bez fotografa na…