Bez kategorii

Fotografia artystyczna

Fotografia uznawana jest obecnie za dziedzinę sztuki, ponieważ artysta, który wykonuje zdjęcia musi posiadać bardzo wysoko rozwiniętą wyobraźnię wizualną. Profesjonalny fotograf widzi znacznie więcej niż zwykły człowiek, potrafi dostrzec najdrobniejsze szczegóły przestrzeni nas otaczającej i utrwalić dany niepowtarzalny moment za pomocą aparatu fotograficznego. W fotografii artystycznej wyróżnić możemy fotografię koncepcyjną, humorystyczną, akty, portrety, horror i makabrę.

Szczególnie ważne podczas wykonywania artystycznych zdjęć aparatem, jest ustalenie odpowiedniej perspektywy. Zupełnie inaczej będzie wyglądał obraz widziany z góry, a inaczej od dołu. Kąt nachylenia aparatu w stosunku do fotografowanego obiektu jest niezwykle istotną sprawą, która w znacznym stopniu wpływa na sposób postrzegania fotografowanej osoby lub przedmiotu przez oglądające już wykonane zdjęcie osoby. Na przykład obraz ujęty od dołu zawsze będzie sprawiał wrażenie grubszego niż w rzeczywistości. Na ten fakt powinny zwracać uwagę szczególnie modelki, które wykonują swoje portfolio. Jeśli zaprezentują zdjęcia wykonane na wprost, z pewnością zrobią lepsze wrażenie na potencjalnych szefach, ponieważ na zdjęciach z ujęcia od dołu będą miały znacznie grubsze uda.

Inną niezwykle ważną sprawą, jeśli chodzi o artystyczne wykonywanie zdjęć jest odpowiednie oświetlenie. Światło to najważniejsza sprawa dla fotografów, ponieważ to właśnie od kąta jego padania zależy końcowy efekt. Gra światła potrafi zdziałać cuda, a zwłaszcza naturalne, bo jest ono nieprzewidywalne, czasem kapryśne, psujące zamysł artysty, czasem zaś jest ono jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki, bo potrafi wyczarować niezwykły krajobraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *