Fotofrafia artystyczna przedstawiająca chłopca wędkującego nad morzem

Fotografia artystyczna

Fotografia uznawana jest za dziedzinę sztuki a artysta, który wykonuje zdjęcia musi posiadać bardzo wysoko rozwiniętą wyobraźnię wizualną. Profesjonalny fotograf widzi znacznie więcej niż zwykły człowiek, potrafi dostrzec najdrobniejsze szczegóły przestrzeni nas otaczającej i utrwalić dany niepowtarzalny moment za pomocą aparatu fotograficznego.

Co to jest fotografia artystyczna?

Fotografia artystyczna jest formą sztuki, w której fotograf wykorzystuje techniki aparatu, aby stworzyć obraz, który ma wywołać reakcję emocjonalną. Fotograf może wybrać proste kompozycje z ograniczoną głębią ostrości lub celowo rozmyć części obrazu. Fotografowie sztuki pięknej używają różnych technik, w tym długich ekspozycji, wielokrotnych ekspozycji i fotografii z obiektywem tilt-shift.

W fotografii artystycznej wyróżnić możemy fotografię koncepcyjną, humorystyczną, akty, portrety, horror i makabrę.

Perspektywa w fotografii artystycznej

Szczególnie ważne podczas wykonywania artystycznych zdjęć aparatem, jest ustalenie odpowiedniej perspektywy. Zupełnie inaczej będzie wyglądał obraz widziany z góry, a inaczej od dołu. Kąt nachylenia aparatu w stosunku do fotografowanego obiektu jest niezwykle istotną sprawą, która w znacznym stopniu wpływa na sposób postrzegania fotografowanej osoby lub przedmiotu przez oglądające już wykonane zdjęcie osoby.

Na przykład obraz ujęty od dołu zawsze będzie sprawiał wrażenie grubszego niż w rzeczywistości. Na ten fakt powinny zwracać uwagę szczególnie modelki, które wykonują swoje portfolio. Jeśli zaprezentują zdjęcia wykonane na wprost, z pewnością zrobią lepsze wrażenie na potencjalnych szefach, ponieważ na zdjęciach z ujęcia od dołu będą miały znacznie grubsze uda.

Śwatło

Inną niezwykle ważną sprawą, jeśli chodzi o artystyczne wykonywanie zdjęć jest odpowiednie oświetlenie. Światło to najważniejsza sprawa dla fotografów, ponieważ to właśnie od kąta jego padania zależy końcowy efekt. Gra światła potrafi zdziałać cuda, a zwłaszcza naturalne, bo jest ono nieprzewidywalne, czasem kapryśne, psujące zamysł artysty, czasem zaś jest ono jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki, bo potrafi wyczarować niezwykły krajobraz.

Fotografia uznawana jest za dziedzinę sztuki a artysta, który wykonuje zdjęcia musi posiadać bardzo wysoko rozwiniętą wyobraźnię wizualną. Profesjonalny fotograf widzi znacznie więcej niż zwykły człowiek, potrafi dostrzec najdrobniejsze szczegóły przestrzeni nas otaczającej i utrwalić…