Mieszkanie przygotowane na sesję zdjęciową

Jak przygotować nieruchomość do sesji zdjęciowej?

Fotografia nieruchomości to sztuka uchwycenia uczucia, estetyki i integralności nieruchomości poprzez robienie profesjonalnych zdjęć dla agentów nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami i brokerów do reklamowania swoich właściwości.

Jeśli jesteś nowy w fotografii nieruchomości lub sprzedajesz mieszkanie, w którym ma odbyć się sesja zdjęciowa, weź te wskazówki pod uwagę zanim zrobisz zdjęcia lub zaprosisz fotografa.

Przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowej – porady

Oto nasze wskazówki na temat jak przygotować mieszkanie do sesji zdjęciowej tak aby końcowa prezentacja oferty nieruchomości podkreślała jej atuty.

1. Posprzątaj mieszkanie

To chyba oczywiste ale trzeba wymienić i to na pierwszym miejscu! Dokładnie posprzątaj każdy zakamarek swojego mieszkania. Zwróć szczególna uwagę na powierzchnie płaskie, szczególnie te połyskujące oraz szyby i lustra. Kilkudniowy kurz na płaskich powierzchniach lub ślady i zacieki na powierzchniach szklanych to dość częste przeoczenia.

Posprzątany pokój gotowy na sesję zdjęciową nieruchomości
Zadbaj o porządek przed sesją zdjęciową

2. Mniej znaczy lepiej

Pozbądź się lub schowaj (albo oddaj w przechowanie) zbędne rzeczy. Przez lata gromadzimy różne przedmioty i część z nich nie zawsze okazuje się przydatna. Z punktu widzenia fotografii wnętrz a nawet potencjalnego klienta, im więcej widocznych powierzchni płaskich tym lepiej.

Za przykład podam tutaj kuchenny blat który często zakryty jest czajnikami, gofrownicami, ekspresami do kawy, uchwytami na kubki i tak dalej i tak dalej. Pochowaj wszystko i zostaw blat pusty. Wizualnie zwiększy to przestrzeń w Twojej kuchni.

Zastosuj tą sama zasadę w innych pokojach. Schowaj wiszące lub poniewierające się po podłodze w okolicy telewizora lub komputera kable i przedłużacze. Pozbieraj buty z podłogi i pochowaj do szafy. Blat biurka wyczyścić do zera. W łazience pochowaj dosłownie wszystko poza rolką papieru.

3. Dodatkowe ozdoby do fotografii wnętrz

Jeśli w pomieszczeniu nie ma jeszcze wystarczającej ilości dekoracji, dodaj je! Kwiaty są zawsze ładne, ale inne przedmioty, takie jak książki i świece, również mogą ożywić pomieszczenie. Postaraj się jednak nie przesadzić; zbyt wiele dekoracji może wyglądać tandetnie i nie pasować do Twojego pokoju.

  1. Rośliny zielone od wieków goszczą w naszych domach i to nie bez powodu. Postaraj się aby w Twoim mieszkaniu znajdowało się trochę zieleni.
  2. Półmisek z owocami też skutecznie urozmaici kompozycję zdjęć kuchni lub salonu.
  3. Dobrze dobrane i powieszone w odpowiednich miejscach zdjęcia lub obrazy potrafią nadać wnętrzom więcej charakretu.

4. Zwierzęta

Jeśli masz w domu zwierzęta, upewnij się, że nie ma ich w kadrze. Zwierzęta mogą rozpraszać uwagę na zdjęciach, Jeśli masz psa lub kota lub jakiekolwiek zwierzę domowe to zadbaj o to żeby nie było tego widać na zdjęciach. Schowaj miski z pokarmem, zabawki, klatki dla zwierząt.

Nie każdy jest miłośnikiem zwierząt domowych i możesz na tym etapie zniechęcić część potencjalnych kupców nieruchomości.

5. Oświetlenie wnętrza do zdjęć

Oświetlenie jest najważniejszym elementem podczas robienia zdjęć we wnętrzach. Sprawdź czy wszystkie żarówki w mieszkaniu działają i powymieniaj te które nie świecą. Dla fotografa nie jest to główne źródło światła przy fotografowaniu wnętrz ale często takie domowe żarówki daja ładny efekt np lampki nocne przy łóżku w sypialni lub oświetlenie pod szafkami kuchennymi. Raczej unikaj uzywania żarówek o różnych kolorach i temperaturach światła. Aparat fotograficzny widzi kolory nieco inaczej niż ludzkie oko i duza ilość kolorów (a raczej źródeł światła o różnych temperaturach) może zmylić procesor w aparacie i przysporzyć kłopotów w późniejszej edycji zdjęć.

6. Usuń rzeczy osobiste – Prywatność w sieci

Na koniec jeszcze mała uwaga co do prywatności w internecie. Jeśli masz w domu zdjęcia rodzinne i nie chcesz żeby znalazły się one w internecie to dobrze jest je pochować albo zamienić innymi zdjęciami lub obrazkami. Nie pytaj fotografa żeby później usunął je w postprodukcji bo często zajmuje to bardzo dużo czasu lub jest niemożliwe.

Jeśli jednak zostawisz swoje zdjęcia tam gdzie zawsze są to pamiętaj że większość zdjęć nieruchomości robiona jest szerokimi obiektywami i małe zdjęcie o rozmiarach 10×15 w ramce gdzieś na komodzie nie będzie odgrywało dużej roli na szerokim zdjęciu całego pokoju i prawdopodobnie nie rozpoznasz na nim żadnych twarzy.

Lampa nocna daje oświetlenie wnętrza nieruchomości

Przygotuj ogród i otoczenie domu do zdjęć

Jeśli masz ogród lub kawałek terenu przy domu to oczywiście należałoby zadbać o zieleń i skosić trawę lub przyciąć nadmiernie rozrośnięte krzewy. Zasada jest prosta i podobna do poprzedniej – im mniej tym lepiej.

  • Skoś trawę
  • Pochowaj kosiarki, narzędzia ogrodowe, wiadra i konewki.
  • Zadbaj o to żeby podczas sesji nie wisiało na lince pranie.
  • Schowaj kosze na śmieci.
  • Pochowaj rowery.
  • Przeparkuj samochód, żeby nie stał na podjeździe.

Czy przygotowanie domu do zdjęć jest takie ważne?

Jeśli chcesz sprzedać swój dom, musisz się upewnić, że wygląda on atrakcyjnie dla potencjalnych nabywców. Jeśli zamierzasz wynajmować swój dom po jego sprzedaży, powinieneś również zadbać o to, aby dom wyglądał czysto i był zadbany dla potencjalnych lokatorów.


Fotografia nieruchomości to sztuka uchwycenia uczucia, estetyki i integralności nieruchomości poprzez robienie profesjonalnych zdjęć dla agentów nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami i brokerów do reklamowania swoich właściwości. Jeśli jesteś nowy w fotografii nieruchomości lub sprzedajesz…