Mieszkanie przygotowane na sesję zdjęciową

Jak przygotować nieruchomość do sesji zdjęciowej?

Fotografia nieruchomości to sztuka uchwycenia uczucia, estetyki i integralności nieruchomości poprzez robienie profesjonalnych zdjęć dla agentów nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami i brokerów do reklamowania swoich właściwości.

Jeśli jesteś nowy w fotografii nieruchomości lub sprzedajesz mieszkanie, w którym ma odbyć się sesja zdjęciowa, weź te wskazówki pod uwagę zanim zrobisz zdjęcia lub zaprosisz fotografa.

Przygotowanie nieruchomości do sesji zdjęciowej – porady

Oto nasze wskazówki na temat jak przygotować mieszkanie do sesji zdjęciowej tak aby końcowa prezentacja oferty nieruchomości podkreślała jej atuty.

1. Posprzątaj

To chyba oczywiste ale trzeba wymienić i to na pierwszym miejscu! Dokładnie posprzątaj każdy zakamarek swojego mieszkania. Zwróć szczególna uwagę na powierzchnie płaskie, szczególnie te połyskujące oraz szyby i lustra. Kilkudniowy kurz na płaskich powierzchniach lub ślady i zacieki na powierzchniach szklanych to dość częste przeoczenia.

Posprzątany pokój gotowy na sesję zdjęciową nieruchomości
Zadbaj o porządek przed sesją zdjęciową

2. Mniej znaczy lepiej

Pozbądź się lub schowaj (albo oddaj w przechowanie) zbędne rzeczy. Przez lata gromadzimy różne przedmioty i część z nich nie zawsze okazuje się przydatna. Z punktu widzenia fotografii wnętrz a nawet potencjalnego klienta, im więcej widocznych powierzchni płaskich tym lepiej.

Za przykład podam tutaj kuchenny blat który często zakryty jest czajnikami, gofrownicami, ekspresami do kawy, uchwytami na kubki i tak dalej i tak dalej. Pochowaj wszystko i zostaw blat pusty. Wizualnie zwiększy to przestrzeń w Twojej kuchni.

Zastosuj tą sama zasadę w innych pokojach. Schowaj wiszące lub poniewierające się po podłodze w okolicy telewizora lub komputera kable i przedłużacze. Pozbieraj buty z podłogi i pochowaj do szafy. Blat biurka wyczyścić do zera. W łazience pochowaj dosłownie wszystko poza rolką papieru.

3. Dodatkowe ozdoby do fotografii wnętrz

  1. Rośliny zielone od wieków goszczą w naszych domach i to nie bez powodu. Postaraj się aby w Twoim mieszkaniu znajdowało się trochę zieleni.
  2. Półmisek z owocami też skutecznie urozmaici kompozycję zdjęć kuchni lub salonu.
  3. Dobrze dobrane i powieszone w odpowiednich miejscach zdjęcia lub obrazy potrafią nadać wnętrzom więcej charakretu.

4. Zwierzęta

Jeśli masz psa lub kota lub jakiekolwiek zwierzę domowe to zadbaj o to żeby nie było tego widać na zdjęciach. Schowaj miski z pokarmem, zabawki, klatki dla zwierząt.

Nie każdy jest miłośnikiem zwierząt domowych i możesz na tym etapie zniechęcić część potencjalnych kupców.

5. Żarówki

Sprawdź czy wszystkie żarówki w mieszkaniu działają i powymieniaj te które nie świecą. Dla fotografa nie jest to główne źródło światła przy fotografowaniu wnętrz ale często takie domowe żarówki daja ładny efekt np lampki nocne przy łóżku w sypialni lub oświetlenie pod szafkami kuchennymi.

6. Ogród

Jeśli masz ogród lub kawałek terenu przy domu to oczywiście należałoby zadbać o zieleń i skosić trawę lub przyciąć nadmiernie rozrośnięte krzewy. Zasada jest prosta i podobna do poprzedniej – im mniej tym lepiej.

Pochowaj kosiarki, narzędzia ogrodowe, wiadra i konewki. Zadbaj o to żeby podczas sesji nie wisiało na lince pranie.


Prywatność w sieci

Na koniec jeszcze mała uwaga co do prywatności w internecie. Jeśli masz w domu zdjęcia rodzinne i nie chcesz żeby znalazły się one w internecie to dobrze jest je pochować albo zamienić innymi zdjęciami lub obrazkami. Nie pytaj fotografa żeby później usunął je w postprodukcji bo często zajmuje to bardzo dużo czasu lub jest niemożliwe.

Jeśli jednak zostawisz swoje zdjęcia tam gdzie zawsze są to pamiętaj że większość zdjęć nieruchomości robiona jest szerokimi obiektywami i małe zdjęcie o rozmiarach 10×15 w ramce gdzieś na komodzie nie będzie odgrywało dużej roli na szerokim zdjęciu całego pokoju i prawdopodobnie nie rozpoznasz na nim żadnych twarzy.

Mi osobiście to nie przeszkadza i sam jak sprzedawałem dom to na zdjęciach nieruchomości widniały nasze twarze na ścianach. Czasem jednak klienci mnie o to pytają i wtedy doradzam żeby pochować.

Fotografia nieruchomości to sztuka uchwycenia uczucia, estetyki i integralności nieruchomości poprzez robienie profesjonalnych zdjęć dla agentów nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami i brokerów do reklamowania swoich właściwości. Jeśli jesteś nowy w fotografii nieruchomości lub sprzedajesz…