Bez kategorii

Jaki aparat do fotografii ślubnej

Praca fotografa ślubnego polega na utrwalaniu dnia ślubu na zdjęciach. Jest to zajęcie odpowiedzialne gdyż nasze zdjęcia ślubne będą oglądały kolejne pokolenia naszych dzieci i dlatego ważnym jest aby udokumentować ten dzień należycie. Podstawowym narzędziem fotografa jest oczywiście aparat. Tych z kolei na rynku jest bardzo dużo do wyboru. Jak więc wybrać ten najlepszy aparat do fotografii ślubnej?

Zapewne jeśli szukamy odpowiedniego aparatu do fotografii ślubnej to myślimy w kategoriach bardziej profesjonalnych niż hobbystycznych i raczej wybór automatu lub tzw kompaktu nie wchodzi w grę. W tej dziedzinie fotografii jednym z ważniejszych aspektów na jaki zwracamy uwagę przy wyborze aparaty jest ISO albo to na jak wysokim ISO dany aparat robi zdjęcia. Dla niewtajemniczonych albo dla tych którzy stawiają pierwsze kroki w fotografii chodzi tutaj o czułość matrycy.

Wiadomo nie od dziś, że kościoły nie należą często do najjaśniejszych budynków i często zdjęcia ślubne robione są w dość ciemnych warunkach z czym nie radzą sobie amatorskie aparaty. Fotografia ślubna potrzebuje dobrych aparatów. Takich które mają możliwie wysokie ISO i które na tym ISO zrobią dobrej jakości zdjęcia. Trzeba bowiem pamiętać, że podkręcić ten parametr w lustrzance lub bezlusterkowcu nie jest trudno ale czy wykonane zdjęcie będzie wtedy dobrej jakości?

Zapewne jeśli mówimy o zdjęciach wykonywanych w ciemniejszych warunkach to powinniśmy zastanowić się o nabyciu aparatu pełnoklatkowego. W przeciwieństwie do okrojonej matrycy, ich piksele są bardziej czułe na światło zawierają więcej informacji, które potem możemy edytować w programie graficznym. Pliki RAW są zdecydowanei bbardziej atrakcyjniejszym materiałem do obróbki jeśli pochodzą z aparatu pełnoklatkowego. Z takiego pliku można wtedy wydobyć więcej detali i zdjęcia ślubne maja lepszą jakość.

Dobrą praktyka jest też zaopatrzenie się w dwa aparaty pełnoklatkowe. Z racji tego, że na ślubach często pracuje się z obiektywami stałymi, drugi aparat można wykorzystać do pracy z innym obiektywem. Oszczędza nam to wtedy cenne chwile potrzebne na ewentualna wymianę obiektywu (np podczas ceremonii) jeśli mamy tylko jedno body. Inna sprawa to taka, że drugi aparat może pełnić funkcję zapasowego jeśli ten pierwszy nawali podczas ważnego momentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *