Dobry aparat do fotografii ślubnej

Jaki aparat do fotografii ślubnej?

Fotografia ślubna polega na utrwalaniu dnia ślubu na zdjęciach. Jest to zajęcie odpowiedzialne gdyż nasze zdjęcia ślubne będą oglądały kolejne pokolenia naszych dzieci i dlatego ważnym jest aby udokumentować ten dzień należycie. Podstawowym narzędziem fotografa jest oczywiście aparat. Tych z kolei na rynku jest bardzo dużo do wyboru. Jak więc wybrać ten najlepszy aparat do fotografii ślubnej?

Jaki aparat do fotografii ślubnej – poradnik

Zapewne jeśli szukamy odpowiedniego aparatu do fotografii ślubnej to myślimy w kategoriach bardziej profesjonalnych niż hobbystycznych i raczej wybór automatu lub tzw kompaktu nie wchodzi w grę. Większość fotografów ślubnych wybiera obecnie bezlusterkowca lub lustrzankę.

W tej dziedzinie fotografii jednym z ważniejszych aspektów na jaki zwracamy uwagę przy wyborze aparatu jest ISO albo to na jak wysokim ISO dany aparat robi zdjęcia. Dla niewtajemniczonych albo dla tych którzy stawiają pierwsze kroki w fotografii chodzi tutaj o czułość matrycy. Do tego ważne są autofokus i jasne obiektywy.

Jak zbudować swój ślubny zestaw sprzętowy?

Wiadomo nie od dziś, że kościoły nie należą często do najjaśniejszych budynków i często zdjęcia ślubne robione są w dość ciemnych warunkach z czym nie radzą sobie amatorskie aparaty. Fotograf ślubny potrzebuje dobrego sprzętu.

1. ISO

Dobrej jakości lustrzanka lub bezlusterkowiec to takie modele aparatów, które mają możliwie wysokie ISO i które na tym ISO zrobią dobrej jakości zdjęcia. Trzeba bowiem pamiętać, że podkręcić ten parametr w lustrzance lub w modelu bez lustra nie jest trudno ale czy wykonane zdjęcie będzie wtedy dobrej jakości? Kontrola szumu w tańszych ogólnie dostępnych modelach nie jest najlepsza i raczej nie nadaje się dla profesjonalistów.

2. Pełna klatka

Zapewne jeśli mówimy o zdjęciach wykonywanych w ciemniejszych warunkach to powinniśmy zastanowić się o nabyciu aparatu pełnoklatkowego. W przeciwieństwie do okrojonej matrycy, ich piksele są bardziej czułe na światło zawierają więcej informacji, które potem możemy edytować w programie graficznym. Pliki RAW są zdecydowanei bardziej atrakcyjniejszym materiałem do obróbki jeśli pochodzą z aparatu pełnoklatkowego. Z takiego pliku można wtedy wydobyć więcej detali i zdjęcia ślubne mają lepszą jakość.

Dobrą praktyka jest też zaopatrzenie się w dwa aparaty pełnoklatkowe. Z racji tego, że na ślubach często pracuje się z obiektywami stałymi, drugi aparat można wykorzystać do pracy z innym obiektywem. Oszczędza nam to wtedy cenne chwile potrzebne na ewentualna wymianę obiektywu (np podczas ceremonii) jeśli mamy tylko jedno body. Inna sprawa to taka, że drugi aparat może pełnić funkcję zapasowego jeśli ten pierwszy nawali podczas ważnego momentu.

3. Obiektywy

Podobnie jak przy wyborze body, tutaj najlepiej wybrać najlepszy na jaki nas stać. Zoom czy stałki to już kwestia indywidualnego wyboru. Ważne jest natomiast aby obiektyw był jasny (najmniejsza możliwa wartość f) co w pełni przyda się w pracy w ciemnym kościele lub na sali gdzie oświetlenie pozostawia wiele do życzenia.

Najpopularniejsze aparaty do fotografii ślubnej

Według różnych rankingów i list branżowych oto lista najpopularniejszych obecnie aparatów do fotografii ślubnej. Proszę nie sugerować się kolejnością, jest przypadkowa.

 • Nikon Z6
 • Nikon Z6 II
 • Nikon Z5
 • Nikon D850
 • Nikon D750
 • Sony A7 III
 • Sony A9 II
 • Canon R5
 • Canon R6
 • Canon EOS 5D mk IV
 • Canon EOS 6D mk II
 • Fujfilm X-Pro 3
 • Fuji XT4

Jaki będzie Twój ślubny zestaw sprzętowy?

Oczywiście wybór aparatu do fotografii ślubnej nie jest taki prosty i zależeć będzie od wielu czynników. Poza budżetem trzeba wziąć pod uwagę dotychczasowy sprzęt foto nagromadzony w naszej torbie. Kompatybilność nowej puszki z obecnymi obiektywami i akcesoriami jest jednym z głównych powodów dla którego dany fotograf ślubny pozostaje ‘wierny’ danej marce.

Fotografia ślubna polega na utrwalaniu dnia ślubu na zdjęciach. Jest to zajęcie odpowiedzialne gdyż nasze zdjęcia ślubne będą oglądały kolejne pokolenia naszych dzieci i dlatego ważnym jest aby udokumentować ten dzień należycie. Podstawowym narzędziem fotografa…